Letecké společnosti

Letící letadlo ze země Ještě před tím, než se objevily nízkonákladové letecké společnosti, konkurovali si mezi sebou klasičtí letečtí dopravci. Jaké nabízí výhody a zda jsou zajímavé i v časech low-cost aerolinií se dozvíte v následujícím tex­tu.

Cestující s klasickým leteckým dopravcem dostávají věrnostní body – za každou cestu se jim připočítá určitý počet mil. Za tyto míle je potom možné využít různých nabídek.

Sbírejte letecké míle

Máte-li za sebou několik letů, určitě jste si možnosti sbírání leteckých mil všimli a od některých dopravců dostali výhodnou nabídku. Pokud jste si již našli svou oblíbenou leteckou společnost, zaregistrujte se a sbírejte jejich míle. Většinou k registraci stačí jen vyplnění formuláře – buď přes internet, telefonicky nebo osobně. Pokčáte si na přidělení leteckého konta a můžete začít sbírat.

Výhody za body

Za nasbírané míle nebo body si můžete u každé společnosti „koupit“ nějakou výhodu nebo hmotnou věc. Některé letecké společnosti jsou dokonce spojeny v aliancích a míle lze sbírat i když budete využívat služeb konkurence (většinou v takových případech, pokud každá ze společností pokrývá jinou část světa).

Utrácejte, než body vyprší

Některé společnosti dokonce připisují minimální počet bodů 500 mil, i když vzdušnou čarou je cesta mnohem kratší. Na druhou stranu musíte počítat s omezenou trvanlivostí nasbíraných mil a postupně je začít utrácet.

U většiny leteckých společností Vám budou body na účtě zůstávat po tři roky. Pak se s nimi budete muset rozloučit, pokud nepodniknete žádnou další leteckou cestu. Snad kromě ČSA, kde stačí přes internet vyplnit nějakou anketu nebo na účtu změnit bodový stav (nějakou částku vyčerpat).

Jaké si můžete pořídit výhody

Business class nebo letenka zdarma

Sedadla business class třídy Za body se nechte přemístit do business class. Pravidelným cestováním můžete občas využít komfortu business class a létání si pořádně vychutnat. V rámci Evropy může takový přesun stát například 20 000 mil z Vašich naspořených bodů.

Pokud nebudete nároční nebo budete v cestování velmi aktivní, můžete dostat i volnou letenku. Pokud by Vám na zajímavou výhodu chybělo pouze několik málo mil, můžete si je snadno dokoupit a výhody využít.

Drobné výhody při cestách

Další zajímavou výhodou může být přednostní nástup do letadla, přednostní odbavení, vyšší váhový limit na zavazadla, přístup do letištních salonků a mnoho dalších.

Využívejte i partnerských nabídek

Kromě létání můžete získat body i za návštěvy partnerských hotelů, autopůjčoven, obchodů nebo restaurací. Od 25 000 mil za rok můžete dostat stříbrnou kartu, která nabídne širší nabídku benefitů a některé společnosti při vyšším limitu ještě rozdávají kartu platinovou. Letecká společnost KLM rozděluje cestující podle procestovaných mil a těmi nejčastějšími jsou členové takzvaného Hon Circle. Těm společnost připravila dokonce vlastní nástupní a přestupní terminály na letišti ve Frankfurtu a v Mnichově.

Sbírejte body i na firemní účet

U některých aerolinií je možné sbírat míle nejen na vlastní účet, ale v případě obchodní cesty přidávat bonusové míle i na účet firemní. Z bodů tak může těžit nejen zaměstnanec, ale i firma. U ČSA se takový typ výho nazývá OK Plus Corporate.

Zajímavé věrnostní programy

Nízkonákladové společnosti nabízí mnohem méně služeb během letu, vyšší efektivitu s důrazem na levnější ceny přepravy a tím větší úspory při cestování.