Nízkonákladové letecké společnosti

Občerstvení v letadle nehledejte Stručně bychom nízkonákladovou společnost mohli charakterizovat asi takto. Minimalizace všech nedůležitých nákladů vyústila v zajímavou a konkurenceschopnou cenu letenky. Při využití nízkoropočtových aerolinií musíte počítat s tím, že si za každou službu navíc budete muset připlatit. Ať už jde o jídlo během letu, změnu data letu, doprovod samostatně letícího dítěte a podobně. Většinou není nabízena ani sleva pro děti nebo studenty.

Nízkonákladové společnosti (low cost airlines) se objevily nejprve ve Spojených státech amerických (USA). Do Evropy se dostaly až koncem dvacátého století a začaly se rozšiřovat až v devadesátých letech.

Dejte si pozor

Cestování s nízkonákladovým přepravcem může přinést komplikace, pokud necestujete přímou linkou, ale budete nuceni přestupovat. Low cost přepravci totiž umožňují jen přímé lety. Pokud budete nuceni cestou přestupovat na další let (i stejného přepravce), musíte znovu projít odbavením zavazadel. A letecká společnost neřeší případné spoždění a prodlený let. V takovém případě musíte změnit datum letenky na jiný den a samozřejmě si připlatit (takový poplatek se pohybuje od 40 euro).

Dejte si pozor, pokud je v cílovém místě několik letišť. Často se může stát, že nízkonákladová společnost letí na méně frekventované letiště, které leží dále od centra. Ušetříte tak nějaké peníze za letenku, ale můžete podstatnou část ušetřených peněz zaplatit za dopravu navíc.

Rezervace letenek

Minimalizace ceny se projevuje i ve způsobu rezervace a objednávky letenky. Většinou je možné letenku rezerovovat na internetu a zaplatit přes internet platební kartou. Přijímány jsou většinou embosované platební karty (kreditní i debetní) značek American Express, Vista, Eurocard/Master­card. Někdy se může objevit i podpora bankovního převodu nebo platba kartou Visa Electron nebo Maestro.

Ceny letenek jsou levnější, pokud nakupujete s dostatečným předstihem několika týdnů. Úspory jsou vidět i na vydávání letenky. Nedostanete papírovou letenku, jen emailem dostanete kód. Ten vám spolu s cestovním dokladem bude stačit pro nástup do letadla.

Odbavení cestujících

Každá společnost má vlastní podmínky pro čas k odbavení. Důkladně si pročtěte podmínky před objednávkou letenky, abyste byli schopní na letiště dorazit s dostatečným předstihem. Odbavovací přepážka je většinou otevřena již 2 hodiny před odletem letadla a zavírá hodinu nebo půl hodiny před odletem.

U některých aerolinií nedostanete rezervaci na konkrétní místo v letadle, ale cestující si mohou vybrat libovolné místo v letadle podle toho, kdy projdou odbavením.

Přeprava zavazadel

Cestovní kufr do letadla Podobně jako klasické letecké společnosti, mají i nízkonákladové aerolinky pravidla na zavazadla. Na palubu letadla je možné vzít s sebou jedno příruční zavazadlo, zatímco jedno nebo dvě zavazadla můžete nechat přepravit v úložném prostoru letadla. Občas se můžete setkat s platbou za každé odbavené zavazadlo (například Ryanair). Pokud zaplatíte poplatek dopředu, může být až o polovinu levnější než potom na místě.

Na každé zavazadlo je také určen maximální váhová limit. Většinou jde o maximální váhu všech zavazadel do 20 kilogramů. Při překročení této hranice platíte za každé kilo navíc. A počítejte s větší přísností než u klasických společností.

Občerstvení za letu

Nízkonákladové společnosti neposkytují v ceně letenky žádné občerstvení. Nicméně ci každý cestující může zakoupit nápoje, bagety, sladkosti nebo drobné dárky. U některých společností si můžete prohlédnout menu již při rezervaci letenky a vybrané jídlo rovnou zaplatit.

Výhodnou možností cestování je také využití charterových letů nebo sbírání mil u klasických leteckých společností.